← Події та заходи |

Охорона довкілля – це наша спільна справа

09.04.2015

Нагадаємо, що Законом України № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізосіб – підприємців контролюючими органами, з поміж іншого і органами державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища здійснюються виключно з дозволу Кабміну, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Крім того, органам державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища суттєво зменшено фінансування на проведення заходів щодо перевірок (в т.ч. рейдів) фізичних осіб на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства. Наприклад заходів щодо боротьби з браконьєрством, незаконним виловом риби тощо.

З одного боку таке рішення є певним позитивом, який спрямований на покращення інвестиційного клімату та розвиток підприємництва в Україні. Але з іншого, фактична безконтрольність використання природних ресурсів може призвести до катастрофічних наслідків у сфері природокористування в цілому, та у галузі мисливського господарства та рибальства зокрема.

Дійсно, дія мораторію не поширюється на проведення державними контролюючими органами заходів щодо боротьби з браконьєрством або незаконним виловом риби фізичними особами, але за відсутності фінансування з державного бюджету, їх проведення неможливе, адже як мінімум відсутні кошти на ПММ та ремонт автотранспорту, що обов’язково потрібні для рейдування.

Саме тому, керівництвом та активістами ГО е-Екологія приділяється значна увага питанням дотримання правил любительського рибальства та полювання фізичними особами. Особливо це стосується періоду, коли полювання заборонено, а саме у весяно – літній період. Раніше ми вже публікували звіт за IV квартал 2014 року щодо проведених заходів по охороні та відтворенню мисливського фонду. Тоді активом е-Екології разом з представниками єгерської служби регіональної організації УТМР постійно проводились заходи, спрямовані на відновлення поголів`я мисливських видів тварин і птахів, а також перевірки дотримання вимог фізичними особами чинного природоохоронного законодавства та правил любительського полювання та рибальства.

На сьогоднішній день ми спрямували зусилля на якісну співпрацю та взаємодію з органами державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища і вже маємо перші результати. Крім того, з урахуванням складної ситуації, що виникла у державному природоохоронному секторі, ми вирішили, в межах чинного законодавства, сприяти діяльності державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища, з метою недопущення проявів браконьєрства на тлі відсутності фінансування державних природоохоронних органів та мораторію щодо проведення перевірок.

Таким чином, ініціатива ГО е-Екологія щодо проведення превентивних заходів з метою недопущення порушень природоохоронного законодавства фізичними особами, була підтримана керівництвом територіального підрозділу Держекоінспекції і в результаті, було проведено спільну рейд перевірку до якої було залученно представника ГО е-Екологія – громадського інспектора з охорони довкілля.

Ми переконані, що тимчасова, вимушена неможливість здійснення функцій з нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища державними органами не повинна негативно впливати на стан природоохорони в цілому.

Як повідомлялось раніше, активом ІТ сектору ГО е-Екологія, розроблено Інтерактивний реєстр екологічних проблем України, що забезпечує оперативний обмін інформацією про екологічні правопорушення, проблеми та загрози регіонального і загальнодержавного рівнів між представниками громадськості та органами державної влади.

Однією з головних проблем притягнення порушників природоохоронного законодавства до відповідальності є оперативність отримання інформації про вчинення правопорушення та, як наслідок, фіксація такого правопорушення компетентними державними органами “по гарячому”. Реєстр якнайкраще виконує функцію передачі інформації про вчинення правопорушень від небайдужих громадян до органів державного нагляду (контролю), а також нівелює ризик ігнорування цієї проблеми уповноваженими особами, адже кожен може самостійно оприлюднити інформацію про вчинення правопорушення чи виникнення екологічної проблеми шляхом внесення запису до Реєстру і тим самим не дати можливість проігнорувати звернення.

Пропонуємо кожному громадянину долучитись до якісного наповнення згаданого Реєстру та самостійно ініціювати розгляд власних екологічних проблем. В свою чергу, обіцяємо консультативно, інформаціно та, по можливості, організаційно підтримувати авторів записів у Реєстрі, адже актив е-Екології чітко розуміє, що природоохорона – це наша спільна справа і спільна відповідальність!

закрити X