← Події та заходи |

Інтерактивна карта сміттєзвалищ (ecomapa.gov.ua) від Міністра екології: неякісний плагіат чи успіх реформатора?

08.09.2016

Пролог

За повідомленням офіційного сайту Мінекології 8 вересня 2016 року об 14.30 в прес-центрі Кабінету Міністрів України відбудеться прес-конференція Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака на тему: «Запуск сервісу ekomapa.gov.ua. Інвентаризація сміттєзвалищ». Цей проект передбачає створення та запуск електронного сервісу, який мав би забезпечити онлайн комунікацію і обмін інформацією між суспільством, органами місцевого самоврядування та Мінекології про кількість, місцерозташування та стан сміттєзвалищ в Україні.

Безперечно, такі інноваційні інструменти є просто необхідними під час стрімкого розвитку інформаційного суспільства в країні, але реалізація новацій повинна відбуватись на принципах партнерства, поваги та взаємопідтримки між профільними Інститутами громадянського суспільства та Органами державної влади.

Однак, у даному конкретному випадку, ми маємо ситуацію коли існує дуже велика вірогідність неякісного плагіату ідей, наукових напрацювань та зрештою практичних розробок, який – в силу своєї “неякісності” та фрагментарності обраних напрямів, не забезпечить очікуваний результат від впровадження ІТ технології і лише збільшить рівень зневіри до інноваційних реформ у суспільстві. Але про все по порядку…

Розвиток подій

У вересні 2014 року проактивними громадянами, за фахом науковцями, юристами, ІТ спеціалістами та професійними природоохоронцями було засновано громадське об’єднання е-Екологія, основною метою якого стало налагодження ефективної, якісної та оперативної міжвідомчої інформаційної взаємодії, за допомогою новітніх технологій, між представниками органів державної влади з питань природоохорони, природокористування та екологічної політики, громадськістю і підприємницькою спільнотою.

ГО е-Екологія з першого дня свого існування почала працювати над створенням безкоштовних онлайн інструментів для забезпечення якісного комунікаційного зв’язку між громадянином та органами державної влади і досягла у цьому неабияких успіхів! Так, станом на осінь 2016 року, ГО е-Екологія має в активі:

9 наукових публікацій, що написані та опубліковані учасниками об’єднання у фахових виданнях з державного управління, з детальним описом алгоритмів і процедур функціонування (!!!) впроваджених електронних сервісів;

підписані меморандуми з державними природоохоронними органами про спільне використання безкоштовних ІТ напрацювань у сфері охорони довкілля;

електронний сервіс “Інтерактивний реєстр екологічних проблем” www.ecoukraine.org (не плутати з анонсованою мапою Міністерства, що фактично є окремим фрагментом цього сервісу) який власне і забезпечує автоматизацію комунікаційних процесів (постійно доопрацьовується і вдосконалюється) громадянин ↔ орган державної влади з питань екопроблем та екопорушень (незаконні сміттєзвалища, випалювання залишків сухої рослинності, браконьєрство, самовільні вирубки, тощо), а головне – контролює якість цієї комунікації, недаючи тим самим можливості чиновнику “забюрократизувати” всі намагання громадян приймати участь у формуванні та реалізації державної природоохоронної політики;

240 активних, зареєстрованих користувачів системи (приріст +/- 1 користувач за добу), які вже вирішили або в процесі вирішення власних екологічних проблем за допомогою даної інноваційної розробки ГО е-Екологія;

ще неопублікований, але готовий до друку рукопис книги: “Я ПРИРОДООХОРОНЕЦЬ!”, що по суті є методичними рекомендаціями до реалізації громадянами прав на чисте та безпечне для життя довкілля, у контексті використання інноваційних розробок у вигляді впровадженої геоінформаційної web-системи”

абсолютно конкретні результати роботи системи для бюджету, адже за рік роботи згаданий електронний інструмент забезпечив тільки в одному з регіонів України обробку інформації про порушення природоохоронного законодавства на загальну суму 420 988,34 грн. (!!!), яка в свою чергу стягується на користь держави і зараховується до відповідних природоохоронних фондів;

абсолютно конкретні результати у вигляді поступового підвищення авторитету та формування позитивної суспільної думки про діяльність державних природоохоронних органів, адже саме завдяки налагодженим електронним комунікаційним процесам, всі сторони отримують якісні результати, а громадськість завжди буде підтримувати діяльність органів влади, якщо вона буде поінформована належним чином та головне може самостійно приймати участь у реалізації природоохоронних заходів.

Варто нагадати, що весь цей час проект працював виключно на громадських засадах, за рахунок значного інтелектуального потенціалу його учасників, і жодної підтримки ні від держави, ні від будь-кого іншого не отримував, як це й було анонсовано на момент заснування, разом з тим систематично наповнюючи державні природоохоронні фонди.

Маючи такі дійсно вражаючі і абсолютно конкретні результати роботи проекту на громадських засадах – як для суспільства так і для держави, логічним було б запропонувати всім зацікавленим сторонам об’єднати зусилля навколо реалізації проекту і створити дійсно безпрецедентний національний ІТ-ЕКО продукт, який немає аналогів у світі! Що власне й було зроблено, однак “не так сталось як гадалось”…

Хронологія подій

18 травня 2016 року в Мінекології відбувається зустріч, ініційована Міністром та присвячена обговоренню пріоритетів діяльності Уряду в природоохоронній сфері на 2016 рік. На зустрічі був присутній представник ГО е-Екологія, якому нажаль не вдалося поспілкуватись з Міністром і запропонувати допомогу експертного середовища ГО е-Екологія у впровадженні новацій природоохоронної сфери, та й зрештою все-таки презентувати якісні результати роботи електронної системи “Інтерактивний реєстр екологічних проблем України”. Варто наголосити, що під час зустрічі жодних згадок про “Інтерактивну карту сміттєзвалищ” не було взагалі! Тобто станом на 18 травня, цей проект Мінекології ще не був сформований навіть у вигляді ідеї…

18 травня 2016 року, оскільки зустріч і мініпрезентація результатів роботи проекту електронної системи ГО е-Екологія під час зустрічі не відбулась, до Міністерства екології та природних ресурсів направляється офіційний лист від ГО е-Екологія з тими ж таки результатами роботи і пропозицією долучитись до реалізації всеукраїнського ІТ проекту з впровадженні web-системи “Інтерактивний реєстр екологічних проблем України”
Жодних відповідей чи будь-якої іншої реакції на дане звернення ГО е-Екологія не отримала, але чудово розуміючи об’єми роботи нового очільника Мінприроди, було вирішено направити повторне, вже відкрите звернення, в якому (це було найбільшою помилкою) детально описувались всі процедури та алгоритми роботи інноваційних розробок ГО е-Екологія.

16 червня 2016 року ГО е-Екологія повторно направляє відкрите звернення до Мінекології, з детальним описом всіх процедур та алгоритмів роботи “Інтерактивного реєстру екопроблем” і його мобільних додатків для Android, iOS, Windows Mobile (в процесі розробки), за яким Міністру пропонується розглянути можливість використати фаховий досвід учасників об’єднання із впровадження електронного інструментарію у сферу охорони довкілля.

Знову жодної реакції і абсолютне “мовчання” з боку природоохоронного відомства, всуперч вимогам діючого Закону України “Про звернення громадян”. Мінекології тримало інтригу, яку незабаром зруйнував сам Міністр і все стало на свої місця!

3 липня 2016 року, в ефірі телеканалу «Експерсо ТV», Міністр екології та природних ресурсів робить “сенсаційну” заяву, якою повідомляє, що за кілька тижнів завершиться робота по формуванню інтерактивної карти, якою зможе користуватися кожен житель країни: “Кожен громадянин України зможе сфотографувати будь-яке сміттєзвалище, зареєструватися на інтерактивній карті через мобільний телефон, і ця інформація оперативно потраплятиме на веб-портал Мінприроди.”…

??? … ??? … ??? …

З’ясування всіх обставин
Такий незвичний формат “співпраці” і таке оригінальне “використання фахового досвіду” – це, відверто кажучи, не зовсім те, що ГО е-Екологія пропонувала у своїх зверненнях, а отже, після нетривалого обговорення приймається рішення – все таки потрібна зустріч з Міністром, оскільки взагалі не зрозуміло – що ж відбувається?

Керівники ГО е-Екологія записуються у громадській приймальні на прийом до Міністра, дату зустрічі визначено досить символічно – 1 вересня День знань. Зустріч відбулась…

Перше, що викликало неабияке здивування – Міністр був відсутній, про що ніхто не попередив, а замість нього прийом проводив Заступник Міністра екології та природних ресурсів – керівник апарату Вакараш Віктор Михайлович. Слід одразу зазначити, що діалог відбувся досить конструктивний і діловий, за що безперечно особиста вдячність Віктору Михайловичу, але зараз не про це.

Після нетривалої, усної презентації результатів роботи електронної системи ГО е-Екологія – “Інтерактивний реєстр екологічних проблем України” та звернення уваги на той факт, що анонсована Міністром система видається незрозумілим “фотоальбомом сміттєзвалищ”, є фрагментом повноцінної web-системи ГО е-Екологія та має багато неврахованих функцій і алгоритмів роботи, відчувається реальна зацікавленість проектом. Добре. На аркуші А4 Заступник Міністра нашвидкоруч занотовує надані пропозиції та замальовує вже повноцінну схему роботи web-системи. На завершення, досягнуто домовленостей вже найближчим часом все-таки провести робочу зустріч і “вийти” на цивілізований формат співпраці з реальним використанням фахового досвіду, а не так – як це відбувалось в попередніх випадках, тим більше – як виявилось під час спілкування, наші звернення Міністерство отримувало і про них всі знають. Чудово! Якби не одне але…

З моменту зустрічі і до 7 вересня, зрештою як і до зустрічі, від Міністерства повна тиша… І знову, того ж таки 7 вересня, чергова сенсаційна новина від Міністра: “8 вересня 2016 року об 14.30 в прес-центрі Кабінету Міністрів України відбудеться прес-конференція Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака на тему: «Запуск сервісу ecomapa.gov.ua. Інвентаризація сміттєзвалищ.»”

Далі будь-які коментарі зайві, кожен вирішує сам для себе, хоча для науковців та ІТ фахівців ГО е-Екологія так і залишилось загадкою – ЯК людина, не маючи фахової освіти, не працюючи жодного дня в сфері екології, не знаючи специфіку і проблематику галузі – змогла за такий короткий термін сформувати та реалізувати ідею, над науковим обгрунтуванням і втіленням якої, команда кандидатів наук і ІТ спеціалістів ГО е-Екологія працювали більш ніж два роки?! Це важко уявити і осягнути, а тому – залишається тільки привітати всіх небайдужих екоактивістів, службовців та взагалі всіх природоохоронців – ми нарешті можемо бути спокійними за охорону довкілля, адже врешті-решт таки отримали Міністра-Генія! Можна самоліквідовуватись…

Епілог
Найгірше у даному випадку те, що без розуміння, грунтовного вивчення та наукових досліджень проблематики комунікацій у сфері охорони навколишнього природного середовища, неможливо створити дійсно корисний і якісний національний ІТ продукт, який би мав відповідати тим вимогам, на які у суспільстві є найбільший запит.

Всі подібні розробки характеризуються фрагментарністю та не дають запитувачу (громадянину) жодних переваг від використання сучасних технологій у взаємодії громадянин ↔ владна інституція, натомість тільки збільшують рівень негативного сприйняття будь-яких, навіть справді корисних, новацій.

Потрібно розуміти, що час популізму вже в минулому, будь-яка галузь країни чекає реальних змін, і якщо вже хтось вирішив для себе, що йому такий формат співпраці є найбільш прийнятним – то не соромтесь, копіюйте вже повністю успішні проекти від А до Я, але навіть в такому випадку потрібно як мінімум розуміти – що впроваджується і для чого!

UPD 14.09.2016:

Виходить стаття в Урядовому кур’єрі, яка засвідчує, що: “…аналогічний анонсованому міністром сервіс кілька років тому вже створила громадська організація «е-Екологія». Він називається «Інтерактивний реєстр екологічних проблем України». Це автоматизована система збирання, накопичення та передачі за призначенням інформації про екологічні правопорушення та проблеми регіонального і загальнодержавного рівнів (зокрема про сміття) від громадян до органів влади. Систему вибудували активісти ГО «е-Екологія» за моделлю інформаційної взаємодії C2G (громадяни — уряду) в межах сприяння громадськості впровадженню системи e-Government в Україні…”

UPD 26.03.19:

Унікальна ситуація – то чий же е-сервіс презентував Міністр екології?

UPD 01.05.2019:

Оригінальний ІТ продукт у сфері охорони довкілля від
ГО е-Екологія отримав Патент та Свідоцтво про авторське право

UPD 24.07.2019:

Продовжуємо з’ясовувати – чому е-сервіс, щодо якого Міністерство екології та природних ресурсів України навіть не має інформації і не знає хто та за які кошти його впроваджував, продовжує презентуватись Міністром екології як “Інтерактивна мапа” саме Міністерства екології та природних ресурсів України?

Очікувано, отримано чергову відписку від Міністерства екології та природних ресурсів України. Втім ми продовжуємо з’ясовувати –
хто та за які кошти впроваджував е-сервіс, який продовжує презентуватись Міністром екології як “Інтерактивна мапа” саме Мінприроди?

UPD 20.09.2019:

А це вже цікаво! Виявляється “Інтерактивна мапа Міністерства екології та природних ресурсів України” не належить
Міністерству екології та природних ресурсів України. Нагадаємо,
що згаданий е-сервіс (див.вище), протягом 2016-2018 років активно
презентувався Міністром екології як “Інтерактивна мапа” саме Міністерства екології та природних ресурсів України, що відображається навіть у його назві!

UPD 03.09.2019:

Міністерство ГОТОВЕ до співпраці, але на запит про час зустрічі знову відповіді не отримано.

UPD 09.10.2019:

Така ситуація може здатись дивною лише на перший погляд, адже якщо звернутись до фактів, то виявиться, що інформація від Мінприроди не відповідає дійсності, оскільки

Відтак, функціонування е-сервісу “Інтерактивна мапа Міністерства екології та природних ресурсів України”, який, за інформацією Мінприроди, не належить Міністерству екології та природних ресурсів України та який протягом 2016-2018 років активно
презентувався Міністром екології як “Інтерактивна мапа” саме Міністерства екології та природних ресурсів України, забезпечує Положенння, затверджене наказом Мінприроди ще у 2017 році!

Далі буде…

закрити X