← Події та заходи |

© Комфортна громада 2020: цифровізація & новостворені ОТГ

03.09.2020

© “Ефективність вирішення проблеми
залежить не від складності проблеми,
а від здатності сторін комунікувати
для пошуку якісного рішення”
ГО Ліга вільних людей

Стрімка цифровізація всіх сфер публічного управління та суспільного життя спонукає до пошуку інноваційних рішень щодо забезпечення комфортних умов для проживання людей у новостворених ОТГ. Незабаром, такий пошук може перетворитися на справжній головний біль для керівництва громад, починаючи від кількості типових е-інструментів, що потрібно промоніторити і дослідити, до ризику зіткнутися з відвертими шахраями, які “на замовлення” готові “розробити” що завгодно, навіть не розуміючи тих управлінських, комунікаційних та інших процесів, які вони завзято беруться оцифровувати.


Цифрова система ефективних рішень ©Комфортна громада розроблена спеціально для об’єднаних територіальних громад і, з одного боку, забезпечує для ОТГ три ефекти одночасно (економічний, соціальний, антикорупційний), а з іншого, створює комфортні умови мешканцям громади для комунікації з органами виконавчої влади за допомогою цифрових технологій.


©Комфортна громада – це веб-платформа (адаптована в.т.ч. під всі популярні мобільні пристрої), яка забезпечує консолідацію зусиль та координацію дій органів місцевого самоврядування та органів державної влади для вирішення нагальних проблем (ЖКГ, соціальних, екологічних та інших), що найбільше турбують мешканців відповідних адміністративно-територіальних одиниць (районів, ОТГ, міст та сіл). ©Комфортна громада об’єднує всі зацікавлені сторони навколо пошуку рішення місцевих проблем і стежить за етапами їх вирішення, класифікуючи проблеми за актуальністю для місцевого населення, що дозволяє керівникам уповноважених органів приймати найбільш ефективні та своєчасні управлінські рішення.


©Комфортна громада автоматизує більшість процесів складної комунікаційної роботи під час взаємодії: населення ОТГ ↔ орган місцевого самоврядування ↔ уповноважений орган державної влади, що є невід’ємною складовою сучасного публічного управління. ©Комфортна громада надає можливості для місцевих мешканців повідомляти виконавчі комітети ОТГ про нагальні проблеми, які їх найбільше турбують, за допомогою власних смартфонів або ПК, а виконкомам ОТГ, в свою чергу, ©Комфортна громада дозволяє залучати уповноважені органи державної влади для ефективного вирішення згаданих проблем, якщо в ОТГ відсутні повноваження або відповідні ресурси, які потрібні для ефективного вирішення тієї чи іншої проблеми.


Такий підхід надає низку переваг, як для громадян, так і для органів місцевого самоврядування (районів, ОТГ, міст, сіл) та уповноважених органів державної влади (служби, інспекції, управління, тощо), про які ми пропонуємо поговорити далі, розглянувши їх через призму відповідних ефектів (соціальний, економічний, антикорупційний), що забезпечує ©Комфортна громада, функціонуючи в межах окремих адміністративно-територіальних одиниць. Розпочати пропонуємо з результативності функціонування веб-платформи ©Комфортна громада, що характеризується відношенням кількості додаткових надходжень грошових коштів у місцеві бюджети (спеціалізовані фонди) до витрат, які можуть бути зумовлені відсутністю належних комунікаційних каналів між органами місцевого самоврядування (ОМС, ОТГ) з органами державної влади.

Отже, позитивний ЕКОНОМІЧНИЙ ЕФЕКТ ДЛЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ забезпечується наступним чином.

Наведемо конкретні приклади за результатами роботи веб-платформи ©Комфортна громада, з тих регіонів, де система вже працює або працюють аналогічні веб-платформи, цифрові системи та мобільні додатки, побудовані за нашою запатентованою моделлю побудови інформаційно-комунікаційних інфраструктур ®Technology by e-Ecology:

Приклад №1
Житель громади “Х” виявив незаконне сміттєзвалище та вніс інформацію про це до веб-системи. Модератор (ОМС, ОТГ, місцевий партнер ГО) проаналізував отриману інформацію і за результатами розгляду, виконкомом ОМС було прийнято рішення про ліквідацію даної проблеми власними силами, не чекаючи санкцій з боку органу державного нагляду (контролю). Тобто, у даному випадку, ©Комфортна громада спрацювала як запобіжник для органу місцевого самоврядування (ОТГ), тим самим убезпечивший його від адміністративної та цивільно-правової відповідальності, яка могла мати місце з боку органів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, в той же час, забезпечивши додаткові надходження до місцевого бюджету у двох наступних випадках.

Приклад №2
Житель громади “Х” виявив незаконну вирубку дерев та вніс інформацію про це до веб-системи. Модератор (ОМС, ОТГ, місцевий партнер ГО) проаналізував отриману інформацію і, якщо порушник зафіксований безпосередньо жителем громади “Х”, підтвердив існування цієї проблеми, після чого, ©Комфортна громада згенерувала та направила офіційне звернення фізичної особи до органу державного нагляду (контролю). Орган державного нагляду (контролю), наклав санкції на порушника, а стягнуті грошові кошти зарахувались до місцевого бюджету ОТГ (частково, відповідно до бюджетного законодавства)

Приклад №3
Житель громади “Х” виявив забруднення землі та вніс інформацію про це до веб-системи. Модератор (ОМС, ОТГ, місцевий партнер ГО) проаналізував отриману інформацію і, якщо інформація про особу порушника відсутня, в межах компетенції, посприяв встановленню особи порушника (як варіант, із залученням правоохоронних органів) та додав дані про особу порушника до раніше внесеного звернення мешканця громади “Х”. ©Комфортна громада згенерувала офіційне звернення фізичної особи та направила його (з додатками) до органу державного нагляду (контролю). Орган державного нагляду (контролю) наклав санкції на конкретного порушника, а стягнуті грошові кошти зарахувались до місцевого бюджету ОТГ (частково, відповідно до бюджетного законодавства)


Разом з тим, можливі й інші варіанти (безпосереднє направлення письмових звернень, веб-системи та цифрові інструменти побудовані за іншими технологіями), що теоретично також дозволяють “де-юре” вирішувати ті чи інші проблеми, які турбують мешканців громади “Х”, проте, “де-факто” – такі шляхи призводять до негативного економічного ефекту для місцевих бюджетів ОТГ, виходячи з наступного.

Приклад №4
Житель громади “Х” виявив купу відходів та звернувся до відповідного центрального органу виконавчої влади. Останній, розглянувши звернення, перенаправив це звернення до регіонального органу влади, який звернувся до органу державного нагляду (контролю) і останній наклав санкції на ОМС (ОТГ) та вніс припис з вимогою про усунення цього порушення. Тобто, ОМС (ОТГ) вирішив проблему, але при цьому витратив власні фінансові ресурси (кошти громади), на оплату санкцій та ліквідацію такої проблеми, до виникнення якої ОМС (ОТГ) “де-факто” не мав жодного стосунку.

Приклад №5
Житель громади “Х” виявив забруднення водойми на території села “Y” та звернувся безпосередньо до уповноваженого органу державного нагляду (контролю). Останній, розглянувши звернення, надав ОМС (ОТГ) припис про усунення цього порушення, притягнув до відповідальності уповноважену особу ОМС (ОТГ) та, можливо, виставив претензію про відшкодування завданих збитків. Тобто, ОМС (ОТГ) витратить власні фінансові ресурси (кошти громади), як мінімум тричі: вперше – коли витратить бюджетні кошти на ліквідацію проблеми, вдруге – коли заплатить санкції, втретє – коли відшкодує збитки. А можливо і вчетверте, якщо внесений припис ОМС (ОТГ) не буде вчасно виконано.


Наступним логічним запитанням, яке виникає найчастіше, є:
А для чого це потрібно уповноваженим органам державної влади чи центрам прийняття рішень вищої ланки?
Відповідаємо:
Для них, ©Комфортна громада є ефективним комунікаційним інструментом оперативного отримання верифікованої (достовірної) інформації про виникнення проблем, в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць, що значно спрощує щоденну роботу по ідентифікації, виявленню та ліквідації наслідків цих проблем. Адже отримавши звернення, що згенерувала ©Комфортна громада, орган державного нагляду (контролю) має законні підстави для вжиття відповідних заходів реагування, а головне – застосування санкцій до конкретного порушника, а не органів місцевого самоврядування. Знову ж таки, відповідальній особі цього органу, після отримання звернення, одразу зрозуміло – чи існує проблема взагалі (чи це не фейк), де саме вона виникла та які ресурси потрібно залучити для її вирішення. Крім того, ©Комфортна громада формує статистичну інформацію щодо ефективності вирішення проблем та здатна генерувати відповідну аналітику для центрів прийняття рішень (центральних органів влади, тощо).


Розібравшись з економічною складовою веб-платформи ©Комфортна громада, хочемо акцентувати увагу майбутніх та нинішніх керівників ОТГ на двох інших аспектах впровадження та подальшого функціонування ©Комфортної громади, які прямо впливають на поліпшення рівня і якості життя мешканців новостворених громад, а саме, на соціальному та антикорупційному ефектах.
Розпочнемо з того, який же СОЦІАЛЬНИЙ ЕФЕКТ ДЛЯ МІСЦЕВОГО НАСЕЛЕННЯ має ©Комфортна громада.


Для пересічної людини ©Комфортна громада – це:
– засіб, за допомогою якого, людина почувається впевнено та безпечно, а безпечно там, де відсоток порушень її прав мінімальний;
– звично, зручно і доступно, адже на сьогоднішній день, цифрові технології присутні у житті практично кожної людини;
– інструмент реального вирішення щоденних проблем, який здатен помітно підняти авторитет місцевої влади “в очах” людини.
Зауважимо, що для громадян, у переважній більшості випадків, не так важливо ХТО конкретно вирішує її проблему, в той же час набагато важливіше чи ця проблема справді вирішується, а відтак – будь-які “негативні результати” розгляду тих чи інших ситуацій керівниками ОТГ (ОМС), з мотивацією “не маємо повноважень”, “відсутні кошти”, тощо, навіть якщо ця мотивація і є обгрунтованою з тих чи інших причин, завжди викликатиме негативне сприйняття саме місцевої влади, яка знаходиться найближче до людини та обирається безпосередньо нею. Крім того, дії місцевої влади щодо притягнення до відповідальності порушників, вже не сприймаються суспільством як “тиск на бізнес”, “політичні переслідування”, тощо, адже ініціатором вирішення ситуації по суті, у випадку ©Комфортної громади, виступає не ОМС (ОТГ), а інші жителі громади, права яких порушуються. Також, ©Комфортна громада здатна в автоматичному режимі групувати проблеми за їх типами, згідно функціональних обов’язків та повноважень органів самоврядування та державної влади, консолідуючи тим самим зусилля всіх сторін навколо вирішення таких проблем.


Наостанок, пропонуємо поговорити про АНТИКОРУПЦІЙНИЙ ЕФЕКТ ВІД ВПРОВАДЖЕННЯ веб-платформи ©Комфортна громада, який полягає, в першу чергу, у забезпеченні відкритості і прозорості абсолютно ВСІХ комунікаційних процесів та взаємодії між громадянами ↔ місцевим самоврядуванням ↔ державною владою, які відбуваються під час вироблення управлінських рішень.
Наведемо приклад роботи веб-платформи ©Комфортна громада в частині вирішення проблеми з незаконною вирубкою зелених насаджень місцевим підприємцем на території населеного пункту, що відноситься до громади “Х”.

Приклад №6
Житель громади “Х” став свідком вирубки дерев місцевим підприємцем для розміщення МАФ-у та вніс інформацію про це до веб-системи. Модератор (ОМС, ОТГ, місцевий партнер ГО) проаналізував отриману інформацію і підтвердив існування цієї проблеми, після чого, додав необхідну інформацію про особу порушника до звернення громадянина. ©Комфортна громада згенерувала та направила офіційне звернення фізичної особи до органу державного нагляду (контролю). Орган державного нагляду (контролю), наклав санкції на порушника, стягнуті грошові кошти зарахувались до місцевого бюджету ОТГ (частково, відповідно до бюджетного законодавства), а “вирішити питання з контролером” підприємцю не вдалось, адже вся інформація – від моменту виявлення факту вчинення правопорушення до моменту прийняття рішення про притягнення порушника до відповідальності, стала:
1. Публічною і доступною для кожного мешканця громади;
2. Відкритою та доступною для керівництва органу державного нагляду (кониролю);
3. Відкритою та доступною для керівництва центральних органів державної влади.
Відтак, логічним виглядає твердження про те, що корупцію, так само як і бюрократію, можна перемогти, тільки автоматизувавши більшість процесів у публічному управлінні, зробивши їх відкритими і прозорими.


Нагадаємо, проект ©Комфортна громада вперше був презентований 2 липня 2020 року у м.Кропивницький, а вже з початку серпня 2020 року розпочато включення регіональних підсистем веб-платформи ©Комфортна громада в адміністративно-територіальних межах окремих громад. Наразі, кожна новостворена ОТГ в Україні може долучитись до реалізації проекту, залишивши заявку щодо підключення на сайті ГО «Ліга вільних людей» www.comfortable.community, зателефонувавши +38 (0522) 27-37-08 або звернувшись з електронним листом на поштову скриньку comfortable.community.system@gmail.com. Строк включення регіональної підсистеми веб-платформи ©Комфортна громада для однієї ОТГ складає 7 робочих днів, після підписання ліцензійного договору.

закрити X